Balkon – Jak go efektywniej wykorzystać?

To pytanie często zadają sobie osoby płacące coraz więcej za swoje nowe mieszkania i pragnące użytkować każdy jego m2 przez okrągły rok. Niestety nasze warunki klimatyczne nie rozpieszczają nas możliwością wypicia porannej kawy na balkonie wtedy, kiedy tylko zechcemy. Są jednak rozwiązania, które znacznie poprawiają wykorzystanie balkonu lub loggii przez większość roku. Stosowane już od dawna w krajach skandynawskich, Niemczech, Austrii, Danii bezramowe zabudowy balkonów są już coraz bardziej dostępne w naszym kraju.

Bezramowe zabudowy balkonów biorą swoją nazwę z faktu, iż poszczególne tafle szkła hartowanego nie mają pionowych elementów utrzymujących konstrukcję , a jedynie poziome, w których osadzona jest szyba i jednocześnie rolki prowadzące. Takie rozwiązanie powoduje, iż z zewnątrz taka zabudowa złożona z wielu paneli zdaje się być jedną dużą taflą szkła, a od wewnątrz nic nie zaburza widoku z naszego balkonu – jest on taki sam – czy zabudowa jest otwarta czy zamknięta. Często w przypadku balustrady o małej stabilności bezramowa zabudowa jest montowana na podłodze balkonu i sięga aż do jego sklepienia. Stosowanie tafli szkła o wysokości do 3m powoduje, że zabudowanie większości balkonów lub loggii jest możliwe bez konieczności dobudowywania dodatkowych konstrukcji. Dzięki zastosowaniu bezramowej zabudowy nasz balkon nie będzie narażony na działanie deszczu, śniegu, kurzu oraz uchroni go przed wiatrem i zagnieżdżeniem się ptaków. Nie do przecenienia jest fakt, iż taka zabudowa redukuje poziom hałasu o 17dB, co w przypadku lokalizacji przy ruchliwych ulicach znacznie poprawia wartość danego mieszkania. Podczas zimnych dni przy jednoczesnym nasłonecznieniu uzyskujemy na balkonie tzw. efekt szklarniowy, co powoduje dodatkowe docieplenie pomieszczenia przylegającego do balkonu lub loggii oraz umożliwia nam komfortowe przebywanie na nim. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii, bezramowe zabudowy balkonów są bardzo proste w obsłudze oraz umożliwiają całkowite otwarcie wszystkich części zabudowy w taki sposób, by balkon mógł przy ładnej pogodzie spełniać swoją pierwotną funkcję (dostęp do odsłoniętej balustrady na całej jej długości). W tego typu przeszkleniach balkonów stosuje się w zależności od wysokości szkło hartowane grubości od 6 do 12mm, które jest szlifowane na krawędziach i w razie rozbicia, dzieli się na drobne, nie kaleczące kawałeczki (tak jak boczne szyby samochodowe). Zabudowany balkon dodaje funkcjonalności mieszkaniu i podwyższa jego wartość, powoduje, iż zyskujemy dodatkowe pomieszczenie oraz nie musimy się już martwić o zamoczenie deszczem poduszek pozostawionych na fotelach balkonowych.

Zabudowa balkonowa Glasswall

Zabudowa balkonowa Glasswall

Czy można zabudować taras? Coraz częściej alternatywą dla „ciepłych” ogrodów zimowych stają się zabudowy tarasów. Ta koncepcja zagospodarowania całego tarasu lub jego części ma swoje źródła w korzyściach płynących z rozwiązań stosowanych przy balkonach. Stosowanie tego samego systemu otwierania i przesuwania tafli szkła hartowanego powoduje, iż taka zabudowa jest prosta i bezpieczna w obsłudze. By móc zabudować taras należy wykonać lekką konstrukcję (aluminium, stal lub drewno) przeszklonego dachu oraz obudować cały obwód bezramową zabudową tworząc „szlaną ścianę”. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli na tarasie pozostawić na zimę nasze meble ogrodowe, cieszyć się przebywaniem na powietrzu nawet w wietrzne i deszczowe dni. Zabudowa tarasu staje się też dodatkowym zabezpieczeniem przed włamaniem (możliwość zastosowania wkładki z kluczem) . Dzięki temu, iż każda z tafli przesuwa się aż do miejsca ich zaparkowania, otwierając taras na całym obwodzie, w pogodne dni możemy korzystać z tarasu tak, jakby nie był zabudowany. Fakt, iż unikalne rozwiązanie pozwala na całkowite wpuszczenie w podłoże dolnej szyny prowadzącej powoduje, iż nie mamy żadnej przeszkody w przechodzeniu ze strefy tarasu na zewnątrz, a bawiące się dzieci nie będą się potykały o wystające z podłogi elementy. Dzięki temu, iż do tego typu zabudowy stosuje się system bezramowy nie tracimy nic z widoku, który mamy z tarasu przy zamkniętej zabudowie. Zabudowa tarasu urozmaica architekturę budynku, daje nowe możliwości wykorzystania tarasu oraz zwiększa wartość domu, bez ponoszenia dużych nakładów finansowych.

Autor: Zespół Glasswall