Polacy pokochali inteligentne bezpieczeństwo

Jeszcze kilka lat temu inteligentne domy kojarzyły się z gadżetami, na które pozwolić mogli sobie jedynie najbogatsi. Dziś masowo wchodzą do domów i świadomości Polaków. Przyczyna? Chcemy żyć komfortowo i czuć się bezpiecznie. No dobrze, ale czym jest inteligentne bezpieczeństwo?

Aż 84 proc. Polaków słyszało o pojęciu inteligentnego domu. 65 proc. potrafi powiedzieć, czym takie rozwiązanie się konkretnie charakteryzuje. Takie dane płyną z najnowszego badania przeprowadzonego dla polskiego oddziału firmy Somfy. O rozwiązaniach typu smart wiedzą niemal wszyscy, ale w polskich domach nie są one powszechne. Korzystaniem z tego typu technologii chwali się dziś co piąty ankietowany. Przyszłość inteligentnych domów jawi się jednak znakomicie. Ponad połowa Polaków jest zdania, że już za pięć lat systemy smart będą w naszych domach standardem.

somfyNajwiększą popularnością wśród badanych cieszy się inteligentne oświetlenie (sterowane za pomocą smartfona lub automatycznie włączane i wyłączone o wybranej porze), inteligentne ogrzewanie i klimatyzacja oraz inteligentny alarm oraz monitoring. Dzięki temu ostatniemu, za pomocą laptopa lub smartfona możemy śledzić, co aktualnie dzieje się w naszym domu.

Taki dobór urządzeń nie jest przypadkowy. We wspomnianym badaniu aż 9 na 10 ankietowanych wskazało, że od inteligentnych domów wymaga przede wszystkim poprawy bezpieczeństwa i większej oszczędności. – Omawiane systemy mają wiele zalet. Oprócz bezpieczeństwa i oszczędności Polacy wysoko cenią sobie wysoki komfort. Wszystkie te cechy można znaleźć w rozwiązaniach do domów inteligentnych – tłumaczy Tomasz Wojniło, ekspert firmy Somfy.

Oprócz funkcjonalności, użytkowników coraz częściej przekonuje prostota korzystania z inteligentnych urządzeń. Za pomocą jednego przycisku na aplikacji w smartfonie lub tablecie, nawet przebywając daleko, można ustawić poziom otwarcia rolet, wysunięcia markiz czy pergoli. Równie łatwe jest otwarcie bramy lub garażu oraz włączenie i wyłączenie oświetlenia w wybranych pomieszczeniach domu.

ikonografika-do-artykulu

Mogłoby się jednak wydawać, że za większa wygodę trzeba będzie słono zapłacić. Nic bardziej mylnego. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom na rachunkach za energię czy ogrzewanie można zaoszczędzić nawet 20 proc. W jaki sposób? Latem rolety będą automatycznie zasłaniały się przy dużym nasłonecznieniu, co pozwoli uniknąć stosowania klimatyzacji. Zimą – w ten sam sposób osłony okienne zachowają się przy dużych mrozach i pomogą zatrzymać ciepło w domu.

Kluczowe dla użytkowników – co wynika z badania – pozostaje jednak bezpieczeństwo. Coraz częściej – inteligentne bezpieczeństwo. Systemy domu inteligentnego pozwalają kompleksowo zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem. Przykładem jest oferowana przez firmę Somfy nowa wersja systemu inteligentnego zarządzania domem – TaHoma Premium, która została wyposażona m.in. w syrenę alarmową. – Wystarczy zintegrować centralę z czujnikami ruchu i otwarcia okien lub drzwi, a w razie zagrożenia automatycznie włączy się dźwięk alarmu. Urządzenie wyśle nam również na smartfona informację o potencjalnym włamaniu – wyjaśnia Tomasz Wojniło z Somfy.

Unowocześniony interfejs TaHomy jest w stu procentach intuicyjny i jeszcze łatwiejszy w obsłudze. Możemy w nim rozrysować nasz dom piętro po piętrze i ustawiać poszczególne urządzenia klikając w wybrane pokoje. Ponadto produkt firmy Somfy można zintegrować z około setką urządzeń innych wiodących producentów, m.in.: Velux, Hitachi, Philips, GU.

Więcej informacji na: www.somfy.pl