Zaostrzone wymagania techniczne dla okien i drzwi w 2017 r.

Szanowni Konsumenci! Wraz z rozpoczęciem się 2017 roku w życie wchodzą nowe wymagania techniczne dla okien i drzwi,  regulujące izolacyjność termiczną. Wymagania dotyczą współczynnika przenikania ciepła – Uw. Kogo to dotyczy, na czym to polega i jakie daje korzyści? Na te i innej pytania znajdą Państwo odpowiedzi w poniższym artykule.

Izolacyjność termiczna stolarki – na czym polega?

Warto wspomnieć o głównej przyczynie starań o coraz większą energooszczędność. Zwykle mówi się o powodach wprowadzania zmian, ich przebiegu i skutkach a przy tym zapomina się, że robimy to wszystko dla dobra naszej planety. Od pewnego czasu mamy problemy z efektem cieplarnianym, smogiem. Każdy mieszkaniec Ziemi ma wpływ na przyszłość naszej planety. Ograniczając zużycie energii jesteśmy w stanie zmniejszyć negatywne skutki globalnego ocieplenia. Unia Europejska podjęła działania, które zakładają zmiany w budownictwie poprzez zwiększenie energooszczędności budynków. Od zużycia energii zależy współczynnik przenikania ciepła przez otwory, a więc zwiększenie izolacyjności termicznej. Aż 40 % energii w Europie wykorzystuje się na potrzeby eksploatacji budynków – np. ich ogrzewanie.  Dlatego postanowiono dążyć do ograniczenia zużycia energii, a przy tym wykorzystywać źródła odnawialne. Dyrektywy są wprowadzane stopniowo – od 2014 r. w budynkach mieszkalnych z bardzo dużymi oknami należy montować okna o współczynniku 0,9 W/m2K. Wraz z początkiem 2017r. dopuszczalne parametry otworów zostają obniżone o ok. 13-15 %: okna fasadowe i drzwi – 1,1 W/m2K, okna dachowe – 1,3 W/m2K. Ustalenia, które staną  się wiążące w roku 2020 jeszcze bardziej ograniczają te parametry: 0,9 W/m2K dla okien fasadowych i drzwi oraz 1,1 W/m2K dla okien dachowych. Warto dodać, że niektórzy producenci już w tym momencie produkują  wyroby z parametrami, które będą obowiązywać od 2020 roku.

20170104_120715 (002)-crop20161230_115020 (002)

Zmiany dotyczą nie tylko współczynnika przenikania ciepła, ale także maksymalnej wartości wskaźnika EP, który określa energochłonność budynku i jego zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania, wentylacji, oświetlenia itp. Obowiązujący do końca 2016 r. poziom wynosił 120 kWh/ mkw. rocznie, a od nowego roku został zmniejszony  do 95 kWh/ mkw. Dobrze, że takie kroki są podejmowane, ponieważ zużycie energii w Polsce jest wysokie: wynosi nawet 120-00 kWh/mkw. rocznie. Inne kraje europejskie nie przekraczają wartości 50 kWh/mkw.

Czas na pytania

Czy dotyczy to wszystkich budynków w Polsce? Jeśli tak, czy wiąże się to z przymusowym remontem?

Nie. Warto zaznaczyć, że nowe parametry będą obowiązywać tylko te budynki, dla których pozwolenie na budowę zostanie wydane po 1 stycznia 2017r. Jeśli budowa rozpocznie się w tym roku, ale pozwolenie uzyskano wcześniej,  w takim przypadku nowe zasady nie obowiązują.

Co daje to w praktyce?

Restrykcje dotyczące współczynnika przenikalności ciepła mają przełożenie na zwiększenie energooszczędności budynków, a tym samym zmniejszenie kosztów ogrzewania. Im mocniejsza jest izolacja termiczna, tym mniej energii potrzebujemy na ogrzanie domu.

Warto być świadomym wprowadzanych zmian, gdyż są one częścią prawa budowlanego i nieliczenie się z nimi spowoduje konsekwencje prawne. Gorąco zachęcamy do zastosowana produktów z jak najniższym współczynnikiem. Będzie to działanie z korzyścią nie tylko dla Państwa (zmniejszenie kosztów ogrzewania), ale także dla naszej planety.

Wszystko jest ważne, ale montaż najważniejszy czyli…

W wyborze energooszczędnej stolarki czyli okien i drzwi wejściowych, balkonowych, etc.. dobrze jest się kierować wiedzą i doświadczeniem, marką produktu, jakością wyrobu, parametrami technicznymi, estetyką, itp.., ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i nie zastąpi czasu, który musimy poświęcić nie tylko na wybór samego produktu, ale sprzedawcy (salony sprzedaży) w tym oczywiście brygady montażowej, które jest profesjonalna i doradzi, którą z technik montażowych należy zastosować, żeby okna były energooszczędne nie tylko na papierze (wyniki badań) ale w „realu” czyli po montażu. Cóż nam bowiem po oknach z szybą dwukomorową, wypełnionych pianką z 3 uszczelkami pomiędzy ramą i skrzydłem, jeżeli użyjemy prymitywnego montażu na samą piankę, a w dodatku pianka ta zdegeneruje się już po kilku tygodniach, gdyż nie zostanie zabezpieczona przed promieniami UV. Wydają swoje ciężko zarobione pieniądze na nowe okna i drzwi warto wydać jeszcze więcej na ciepły, profesjonalny i certyfikowany montaż, który może okazać się najważniejszy w dobrze funkcjonującym oknie czy drzwiach…na lata.

okna sokolka