Akcesoria okienne. Za co warto dopłacić?

Nowoczesne okna wyposażone są w szereg udogodnień. Z niektórych warto skorzystać, gdyż akcesoria okienne nie tylko dają większy komfort użytkowy, ale także mogą stać na straży energooszczędności domu.

Choć akcesoria okienne to oddzielna pozycja podczas dokonywania zakupów, podnosząca koszt inwestycji, niektóre z rozwiązań są tak praktyczne, że wybierane są przez inwestorów prawie przy każdym składanym zamówieniu. Klienci najczęściej decydują się na dodatkowe wyposażenia okien takie jak: okucia i szyby antywłamaniowe, szprosy, rolety, kontaktrony oraz bardzo praktyczne rozwiązania jakimi są: hamulec sterowany klamką, niski prób balkonowy oraz poprawiający termoizolacyjność ciepły parapet. Czym są te trzy ostatnie akcesoria okienne?

Hamulec sterowany klamką

31_1850Dawniej, aby unieruchomić otwarte okno w wybranej pozycji stosowało się ograniczniki i haczyki. Dziś firma MS więcej niż OKNA oferuje dodatkowe akcesoria okienne jakim jest wielofunkcyjna klamka. Nie tylko pozwala otwierać skrzydło lub je uchylać, ale także zatrzyma je w dowolnej pozycji. Dzięki temu możliwe jest mocniejsze wietrzenie wnętrza niż przy rozszczelnieniu okna lub maksymalne jego rozwarcie, bez samoistnego zamykania i trzaskania. Hamulec sterowany klamką uniemożliwi ruch skrzydła w razie przeciągu. Jest to też duża wygoda, gdy w lecie pragniemy pozostawić otwarte na oścież drzwi balkonowe. Nie będą się same zamykały. Wynosząc np. tacę z jedzeniem do letniej jadalni na tarasie nie musimy mieć wolnej ręki, by torować sobie drogę. Aby unieruchomić drzwi w dowolnym położeniu między 15 a 90 stopni, wystarczy w danym rozwarciu przekręcić klamkę w dół. Zablokowane w ten sposób skrzydło balkonowe lub okienne pozostanie stabilne i oprze się nawet silnym podmuchom. Dzięki temu hamulec sterowany klamką zapobiegnie uderzaniu skrzydła o ościeżnicę oraz o ścianę przyokienną. Zamiast blokować otwarte okno doniczką z kwiatkiem lepiej jest zainwestować w praktyczne akcesoria dodatkowe.

Ciepły parapet, czyli akcesoria okienne dające oszczędność

Wybierając materiały do budowy domu stawimy dziś na energooszczędność. Również okna wybieramy o niskim współczynniku przenikania ciepła, by nie tracić niepotrzebnie wydatków na jałowe ogrzewanie wnętrza. Niestety nawet najlepszej jakości okna mogą okazać się niewystarczające, gdy ich montaż nie jest przeprowadzony profesjonalnie. Mostki termiczne, czyli miejsca ucieczki ciepła mogą występować wokół ościeżnicy, ale bardzo często chłód przenika pod parapetem. Z tego względu należy zamówić akcesoria okienne niwelujące ten problem. To tak zwany ciepły parapet. Jest to profil podokienny, który zapewnia doskonałe połączenie okna z murem ściany zewnętrznej, z zachowaniem pełnej termoizolacji. Wykonany jest z wysokiej jakości polistyrenu ekstrudowanego XPS, który pozwala na łatwą obróbkę nożem do styropianu, w celu dopasowania na wymiar. Kształtki bez trudu zatem dostosujemy do wymagań danego miejsca. Ciepły profil podokienny XPS daje możliwość montażu zewnętrznego okapnika oraz parapetu wewnętrznego  wykonanego z konglomeratów lub kamienia naturalnego grubości 2 i 3 cm. Rozmiar dopasowany jest do charakterystyki danego profilu okiennego. Szczelinę między ramą a profilem okiennym wypełnia rozprężna taśma naklejona na listwie PVC. Ciepły parapet zapobiega przemarzaniu ściany i kondensacji pary wodnej. W dużej mierze ułatwia montaż okna oraz zapewnia idealne wypoziomowanie obu parapetów.

Niski próg niezbędny przy każdym tarasie

DSC03405s Niski ciepły próg aluminiowy sprawia, że wyjście przez drzwi nie wymaga uważnego i ostrożnego przechodzenia. Więcej, sprawia, że bez trudu wystawimy na balkon czy taras wózek dziecięcy lub inwalidzki. Mimo tego, że niski próg jest bardzo płaski, zapewnia odpowiednią izolację. Dzięki temu, że wykonany jest z aluminium ocieplonego wkładką termiczną i za sprawą systemu uszczelnień, zapobiegnie nadmiernej ucieczce ciepła pod skrzydłem. Niski próg jest bardzo efektowny i tworzy eleganckie dopełnienie stolarki okiennej. Mimo, że ma zaledwie 20 mm schowane są w nim zaczepy antywłamaniowe, idealnie zamaskowane i niewystające ponad linię progu. Tak też niski ciepły próg aluminiowy firmy znaczenie podnosi komfort użytkowy drzwi balkonowych, zapewnia bezpieczeństwo, przy zachowaniu doskonałych parametrów technicznych i termoizolacyjnych.

Więcej informacji: www.ms.pl