Energooszczędność w dwóch krokach

Oferta „energooszczędnej” stolarki okiennej jest obecne bardzo szeroka. Jak wybrać produkt, który osiąga najlepszy stosunek jakości do ceny, i – co najważniejsze – rzeczywiście ochroni wnętrze domu przed niepotrzebną utratą ciepła? Czym jest energooszczędność w oknach?

Krok pierwszy: Wybór ciepłych okien
Podstawowym narzędziem do weryfikacji termiki okna jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Generalna zasada brzmi- im parametr ten jest niższy, tym lepiej. Mimo to wybór ciepłych okien bywa utrudniony już na samym początku. Dlaczego?
– Wartość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna Uw powinna być podawana w odniesieniu do konkretnego rozmiaru okna. W tym celu powstało pojęcie okna referencyjnego o wymiarach 1230mm x 1480mm. – mówi Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA. – Podawanie parametrów dla okna referencyjnego pozwala na czytelne porównanie poszczególnych wyrobów pod kątem ich termiki. Tymczasem wielu producentów unika tej metody i podaje parametr Uw w odniesieniu do innych (przeważnie znacznie większych) wymiarów, co może wprowadzać w błąd potencjalnego klienta.
Mało tego! Znane są też przypadki podawania parametrów dla okien z… roletą.

MS_wiecej_niz_OKNA_montaz (1)Krok drugi: Montaż
Najcieplejsze okno nie będzie pełniło dobrze swoich funkcji, gdy zaniedbamy prawidłowy montaż.
– Aby izolacja była skuteczna musi być zachowana jej ciągłość: okno (będące przecież izolacją od warunków zewnętrznych) powinno być zamontowane w warstwie ocieplenia muru. Na zachowanie ciągłości izolacji wpływają nie tylko zastosowane materiały, ale też dokładność wypełnienia szczeliny pomiędzy ramą okna a murem (ociepleniem). Zasada stosowania izolacji jest prosta: od zewnątrz stosujemy izolację paroprzepuszczalną (by wilgoć mogła odparować). W części środkowej stosujemy termoizolację (najczęściej jest to piana rozprężna). Od wewnątrz okna należy zastosować izolację paroszczelną. Istnieją miejsca w budynku, które narażone są na większe utraty ciepła: geometryczne mostki występujące np. na narożnikach.
Popularne jest łączenie okien lub nawet samych szyb pod kątem 90°. To rozwiązanie ładnie wygląda i pewnie dlatego często korzystają z niego architekci. Patrząc jednak z punktu widzenia budownictwa energooszczędnego, tego typu rozwiązanie jest dużym błędem, bo stanowi tzw. geometryczny mostek cieplny. Narożnik który jest w ¾ otoczony chłodem a tylko w ¼ ciepłem ZAWSZE będzie najchłodniejszym miejscem konstrukcji. Fakt ten potwierdzają obliczenia termiczne.
Wybierając energooszczędne okna warto też zwrócić uwagę na certyfikaty uznanych instytutów badawczych, które dany produkt otrzymał- np. Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, Instytut Techniki Okiennej ift Rosenheim oraz Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt.

Więcej informacji na www.ms.pl.